Tällä sivustolla julkaistaan syksystä 2022 alkaen Koovee ry:n yli 90 vuotisen historian aikana myönnettyjä ansiomerkkejä, tunnustuksia ja kunniajäsen numerointia.

Aiemmin täysin paperisessa muodossa olleet kunniagalleriatiedot on tuotu nyt ensimmäistä kertaa sähköiseen muotoon. Tietoja päivitetään jatkuvasti sitä mukaan, kun vain suinkin tietoa löydetään ja sitä ehditään tallentaa tälle sivustolle.

Mikäli havaitset puutteita, virheitä tai haluat jollain tasolla muuten täydentää henkilö- tai asiasisältöjä, niin ole yhteydessä toiminnanjohtaja Juuso Laamaseen (juuso.laamanen@koovee.fi / 0447748861).

Ensimmäinen luettelointi koskee Koovee ry:n myöntämiä seuran kullattuja ansiomerkkejä. Koovee ry on 29.11.1933 seuran yleisen kokouksen perusteella perustanut seuran kullatun ansiomerkin, joka on varustettu juoksevalla numerolla. Kullattuja ansiomerkkejä on myönnetty seuratoiminnassa ja kilpakentillä seuran nimeä kunniakkaasti edustaneille jäsenille.

1. Jako  1933
1. Arvo Enberg
2. Onni Niininen Molemmille luovutettu heidän juhlakilpailuissaan
2. Jako 1936
3. Matti Nurmi Luovutettu hänen 15v juhlakilpailussaan painiuransa muistoksi
2. jako 1944
4. Toivo Järvinen
5. Lauri Pihlaja
6. Yrjö Pihlaja
7. Martti Salminen Luovutettu seuran 15v juhlassa
4. Jako 1949
8. Kalle Lehtonen
9. Vilppu Laine
10. Toivo Ruusunen
11. Rosa Salminen
12. Yrjö Salminen
13. Eino Mattila
14. Elvi Syrjä
15. Kalle Lahokoski
16. Lea Karhu (os. Helander)
17. Eino Salminen
18. Lempi Vanhala
19. Sylvi Mäki
20. Reino Salminen
21. Vallu Duvelin
22. Eeti Harju
23. Frans Sullamaa Luovutettu seuran 20v juhlassa
5. Jako 1954
24. Osmo Heino
25. Viljo Niemi
26. Tauno Kytölä
27. Oiva Helander
28. Hilja Mäyrä
29. Saimi Törmä
30. Suoma Vilen
31. Aune Katajisto
32. Niilo Heino
33. Kalevi Suoniemi
34. Tuure Tanni Luovutettu seuran 25v juhlassa 28.10.1954
6. Jako 1959
35. Maria Jokelainen
36. Mikko Ahlgren
37. Matti Jokinen
38. Erkki Majaniemi
39. Katri Koivunen
40. Kaarlo Nurminen
41. Taimi Lehto
42. Artturi Larmila
43. Laina Grönroos
44. Reijo Nurmi
45. Unto Syrjälä
46. Erkki Puustinen Luovutettu seuran 30v juhlassa 25.9.
7. Jako 1.11.1964
47. Maire Pauhu
48. Pauli Koskinen
49. Pentti Toivonen
50. Vilho Snelmann
51. Usko Teromaa
52. Ossi Tolppanen
8. Jako 26.10.1969 seuran 40v juhla
53. Aino Helandet (os. Tarkka)
54. Aarne Ylinen
55. Ossi Sullanmaa
56. Leo Vartimo
57. Eero Koskinen
58. Kaija Ahoniemi
59. Matti Talvio
60. Anssi Koskinen
61. Toivo Ahoniemi
62. Maija Tuhtonen
63. Matti Hietanen
64. Heino Pulli
65. Liisa Koskinen
66. Kaarlo Kunelius
67. Raine Tammilehto
68. Ensio Salomaa
9. Jako 27.10.1979 Seuran 50v juhla
69. Reino Rautanen
70. Viljo Molin
71. Reijo Aro
72. Reino Koskinen
73. Aaro Savolainen
74. Pauli Palanto
75. Veikko Valkeeniemi
76. Esko Rantanen
77. Matti Koski
78. Seppo Helin
79. Arja Pulli
80. Jouko Kattelus
81. Kauko Eronen
82. Seppo Nikkilä
83. Pentti Toivonen
84. Tarja Rinne
85. Simo Rinne
86. Tarmo Rajalin
87. Pekka Viitanen
88. Pauli Reunamäki
89. Risto Adamsson
90. Tarmo Wilen
91. Reijo Kujansuu
92. Matti Järvinen
93. Uolevi Setälä
94. Anja Wilen
95. Vilho Koskinen
96. Pentti Lahtinen
97. Rauno Rautiainen
98. Tapani Tuomiranta
99. Eero Laine
100. Matti Rautiainen
101. Leo Seppänen
102. Ulla Järvinen
103. Erkki Loimuneva
104. Pirkko Petäjistö
105. Yrjö Vuolio
106. Pertti Ukkola Paini
10. Jako 11.11.1989 seuran 60v juhla
107. Teuvo Tasala Jääkiekko
108. Kari Satri Suunnistus
109. Marja Koski Suunnistus
110. Tapani Mattila Jääkiekko
111. Timo Aalto Pöytätennis
112. Raimo Vuorinen Taitoluistelu
113. Pekka Heikkinen Paini
114. Kalervo Dahlström
Myöhemmät jaot
115. Toivo Sillanpää
116. Jorma Mörönen Pesäpallojaosto
117. Mauri Virtanen Painijaosto
118. Esko Rantanen Suunnistusjaosto
119. Vilho Himanen Suunnistusjaosto, 50 kpl SM-kultamitaleja
120. Risto Laine Johtokunta / jääkiekko
121.
122. Pekka Jantunen
123. Kari Jantunen
124. Kari Lehtonen
125. Asko Takala Painijaosto
126. Erkki Järvinen Jääkiekkojaosto
127. Kari Lahti Jääkiekkojaosto
128. Eero Pajula Kivijärvisäätiö
129. Markku Pääsky Painijaosto
130. Reijo Taka-Eilola Kivijärvisäätiö
131. Irja Satri Suunnistus
132. Heimo Tapio Painijaosto
133. Raimo Hauhia Kivijärvisäätiö ja jääkiekko
134. Esa Koivisto Johtokunta
135. Lauri Kolehmainen Petanquejaosto
136. Heli Laine Jääkiekkojaosto
137. Arto Moisio Kooveen tuki ry
138. Tiina Pakarinen Johtokunta
139.
140.
141. Leila Setälä Painijaosto
142. Mirjami Tasala Jääkiekkojaosto ja veteraanijaosto
143. Raimo Yrjölä Taitoluistelu- ja kuntojaosto
144. Marita Koivula Jääkiekkojaosto
145. Tarja Mustelin Jääkiekkojaosto
146. Juhani Keva Järjestyksenvalvojajaosto
147. Aulikki Hauhia Kivijärvisäätiö, naisjaosto
148. Anja Taka-Eilola Kivijärvisäätiö
149. Taisto Moilanen Suunnistusjaosto
150. Kari Jantunen Suunnistusjaosto
151. Tarja Puumala Suunnistusjaosto
152. Minna Järvinen Taitoluistelujaosto
153. Jan Stenvall Jääkiekkojaosto
154. Teuvo Saarinen Suunnistusjaosto
155. Ari Jortikka Jääkiekkojaosto
156. Pirkko Viitanen Veteraanijaosto
157. Hillevi Heinä-Perälä Uintijaosto
158. Liisa Anttila Suunnistusjaosto
159. Hannu-Matti Järvinen Johtokunta ja suunnistusjaosto
160. Raimo Arvola Suunnistusjaosto
161. Jutta Keski-Korhonen Salibandyjaosto
162. Lasse Tammi Uintijaosto
163. Juha Villikka Suunnistusjaosto
164. Heikki Parkkinen Petanquejaosto
165. Maiju Huttunen Suunnistusjaosto
166. Arto Brand Petanquejaosto
167.
168.
169.
170.
171. Maiju Huttunen Johtokunta ja suunnistusjaosto
172.
173. Markku Kaunisto Jääkiekkojaosto
174. Raimo Nikkilä Jääkiekkojaosto
175. Harri Kallio Jääkiekkojaosto
176. Markku Vainio Suunnistusjaosto
177. Vesa Leinonen Jääkiekkojaosto
178. Jari Fagerström Johtokunta ja salibandyjaosto
179. Juhani Ruohonen Jääkiekkojaosto
180. Pekka Koskela Jääkiekkojaosto
181. Ari Niemi Veteraanijaosto
182. Pentti Lähteinen Veteraanijaosto
183. Pentti Alhola Veteraanijaosto

Koovee ry:n ansiomitaleita on jaettu vuodesta 1994

Numerointi alkaa numerosta 51, pois lukien ensimmäinen ansiomitali

1. Pauli Koskinen Kunniapuheenjohtaja
51. Helvi Järvinen Taitoluistelu
52. Reijo Hilden Jääkiekko
53. Usko Teromaa Johtokunta
54. Urpo Kaipiainen Järjestyksenvalvoja
55. Lauri Ruokonen Johtokunta
56. Timo Aalto Pöytätennis
57. Heimo Ojala Pesäpallo
58. Pentti Alhola Jalkapallo, järjestyksenvalvoja
59. Seppo Helin Luistelu
60. Kaija Liimola Taitoluistelu
61. Raimo Vuorinen Taitoluistelu
62. Helena Raunio Taitoluistelu
63. Anna-Maija Julin Taitoluistelu
64. Heino Pulli Jääkiekko
65. Matti Lehtimäki Paini
66. Pentti Tuhtonen
67. Kaarle Vapalo Jääkiekko
68. Eero Pajula
69. Barbara Czakon Taitoluistelu
70. Maaret Sinomaa Taitoluistelu
71. Rauno Nurminen Luistelu
72. Maila Pirttinen Paini
73. Timo Pitkänen Taitoluistelu
74. Paavo Huotari
75. Olavi Neuvonen Uinti
76. Olavi Santanen Jääkiekko
77. Salme Lehtinen Kuntojaosto
78. Lauri Koivula Jääkiekko
79. Reino Moilanen Paini
80. Reijo Kujansuu Suunnistus
81. Leena Majlund Suunnistus
82. Esko Rantanen Jääkiekko
83. Tauno Koivuluoto Uinti
84. Sylvi Suikki Paini
85. Esko Jussila Luistelu
86. Eeva Laine Paini
87. Maija-Liisa Seppälä Suunnistus, taitoluistelu
88. Veikko Taatila Järjestyksenvalvoja
89. Taisto Leppänen Luistelu
90. Raimo Rouhento Uinti
91. Pentti Rintakoski Järjestyksenvalvoja, uinti
92. Allan Koskinen Jalkapallo
93. Risto Salo Jääkiekko
94. Ossi Tolppanen Suunnistus
95. Lauri Julin Taitoluistelu
96. Paavo Aalto Jääkiekko
97. Keijo Kotilahti Paini
98. Pirjo Karukka Jääkiekko
99. Vilho Himanen Suunnistus
100. Erkki Järvinen Jääkiekko
101. Ilkka Kuusniemi Paini
102. Pekka Dahlström Suunnistus
103. Kari Riihimäki Suunnistus
104. Pertti Heikkonen Suunnistus
105. Osmo Havia Suunnistus
106. Veli Järvenpää Järjestyksenvalvoja
107. Henrik Lehtinen Järjestyksenvalvoja
108. Lasse Hellsten Taitoluistelu
109. Aaro Savolainen Suunnistus
110. Mauri Raitamäki Paini
111. Ritva Pajula Nuorisojaosto
112. Reijo Rajala Suunnistus
113. Seija Virtanen Suunnistus
114. Anssi Koskinen Jääkiekko
115. Taisto Ekman Järjestyksenvalvoja
116. Juhani Hietala Järjestyksenvalvoja
117. Rauno Rautiainen Jääkiekko
118. Maritta Koivula Jääkiekko
119. Pekka Heikkinen Paini
120. Heikki Nurmi Jääkiekko
121. Ilmari Karjalainen Suunnistus
122. Risto Lampi Järjestyksenvalvoja, palloilujaosto
123. Tuula Turpiainen Jääkiekko
124. Hillevi Perälä Uinti
125. Tero Kaski Salibandy
126. Raimo Hauhia Jääkiekko
127. Markku Kivikoski Jääkiekko
128. Raimo Marjapuro Jääkiekko
129. Pekka Jantunen Suunnistus
130. Pekka Ala-Kapee Suunnistus
131. Harri Myllymäki Paini
132. Hannu Soro Jääkiekko
133. Iiris Fornaciari Taitoluistelu
134. Leo Pepponen Suunnistus, järjestyksenvalvonta
135. Raimo Yrjölä Kuntojaosto
136. Ari Niemi Jääkiekko
137. Hannu Palo Järjestyksenvalvoja
138. Harri Kallio Jääkiekko
139. Jarmo Nurmi Jääkiekko
140. Raimo Mäkinen Jääkiekko
141. Jan Stenvall Jääkiekko
142. Tomi Jortikka Jääkiekko
143. Jarno Suokko Jääkiekko
144. Mirjami Tasala Jääkiekko
145. Kirsi Toukomaa Jääkiekko
146. Minna Järvinen Taitoluistelu
147. Stefan Zins Taitoluistelu
148. Marita Irri Jääkiekko

Koovee ry:n PR-viirejä on jaettu vuodesta 1990. Viirejä ei ole numeroitu.

Pentti Erola Jääkiekkojaosto
Risto Lampi Järjestyksenvalvoja
Eila Roivas Naisjaosto
Virpi Reunamäki Taitoluistelu
Pirjo Veijalainen Nuorisojaosto
Toivo Tammi Järjestyksenvalvoja
Annikki Vaajavirta Naisjaosto
Hugo Olkinuora Järjestyksenvalvoja
Veikko Muhonen Järjestyksenvalvoja
Keijo Olkinuora Kuntojaosto
Rauno Järvinen Järjestyksenvalvoja
Osmo Lappikangas Johtokunta
Reijo Launamo Järjestyksenvalvoja
Matti Mäkinen Järjestyksenvalvoja
Osmo Kangasmäki Järjestyksenvalvoja
Erkki Törrönen Painijaosto
Reijo Eriksson Pesäpallojaosto
Reijo Linnanen Järjestyksenvalvoja
Leo Pepponen Suunnistusjaosto
Ilmari Pullinen Painijaosto
Reijo Taka-Eilola Petanquejaosto
Esko Turpiainen Jääkiekkojaosto
Anja Taka-Eilola
Timo Tiihonen Luistelujaosto
Manse United ry Salibandy
Viking Line
Veikko Taatila Järjestyksenvalvoja
Aarre Nokelainen
Lasse Eskonen
TTY:n soittokunta
Helsingin jäähallin järjestyksenvalvojat
Viking Line Amorella
Valkeakosken Haka ry
Heimo Ojala Pesäpallojaosto
Pertti Mömmö Järjestyksenvalvoja
Osmo Havia
Viking Line
Tampereen Sisu ry
TVS ry
Luisteluliitto
Viipurin Voimailijat ry
Jukka Koskio
Maarit Petäjämäki
Petri Arrasvuori
Mika Purolainen