Lauantaina 16.11. juhlittiin Kooveen 90-vuotista taivalta AutoCenter Areenalla Linnainmaalla. Väki löysi hyvin paikalle marraskuun pimeydessä ja ilmassa oli suuren urheilugaalan tuntua n. 150 juhlijan voimin. Kaikesta päätellen myös salibandyyn ensisijaisesti suunniteltu AutoCenter Areena taipuu erittäin hyvin erilaisten ja erikokoisten iltajuhlien sekä gaalojen pitopaikaksi.

 

Tilaisuuden avasi seuran puheenjohtaja Esa Koivisto, joka valaisi puheessaan vieraita mm. seuran perustamisesta sekä kiitti kaikkia seuratoimijoita työstään Kooveen hyväksi. Suomen Olympiakomitean puheenjohtaja Timo Ritakallio piti juhlapuheen ja jakoi kiitokset myöskin seura-aktiiveille, ohjaajille, valmentajille ja vapaaehtoisille, joita ilman elinvoimainen ja aktiivinen urheiluseuratyö ei olisi mahdollista.

Iltaa säesti livemusiikillaan Ilkka Lahti Duo. Lisäksi illan menu sisälsi Koovee 90-vee tietovisaa, maittavaa ruokaa Koovee-leivoksineen Sisu Buffetin tarjoamana ja lajiesittelyjä videon muodossa isolta screeniltä. Huomionosoitukset ansioristeineen jaettiin uuden toiminnanjohtajan Jari Virtasen johdolla.

 

Lisää kuvia juhlista…

Lajiesittelyvideot: täältä