KOOVEEN UUSI TOIMINNANJOHTAJA ESITTÄYTYY

Jari Virtanen on aloittanut Kooveen uutena toiminnanjohtajana 1.9.2019 alkaen.

– On ollut hienoa tulla töihin ”Monen lajin mestarin” ja perinteiseen tamperelaiseen urheiluseuraan. Samalla vaihdan alaa 20 vuoden rajaupseerin työuran jälkeen kohti uusia haasteita ja unelmia, toteaa aktiivisena ja pitkäaikaisena urheilumiehenä tunnettu Virtanen.

Alku on mennyt pääosin yleisperehtymisen ja käytännön järjestelyjen merkeissä sekä paikkoihin ja ihmisiin tutustuessa. Vähitellen mies on kuitenkin päässyt itse työn syrjään paremmin kiinni, ja kenties jatkossa ehtii välillä myös kentälle seuraamaan harjoituksia. Keskustelujen lomassa Jari on kiinnostunut kuulemaan seuran henkilöstöltä, johtokunnilta, valmentajilta ja muulta jäsenistöltä sekä myös yhteistyökumppaneilta mahdollisia odotuksia uuden toiminnanjohtajan suuntaan.

Rajavartiolaitoksen upseerin koulutuksen ja työkokemuksen ohella Jarille on viime vuosina kertynyt monipuolista liikunta- ja valmennusalan koulutusta sekä kokemusta valmennus- ja urheiluseuratyöstä.

– Olen toiminut niin kilpaurheilun ja nuorisotoiminnan kuin lasten ja aikuisten liikuttamisenkin parissa, päässyt vetämään erilaisia seura- ja valmennustoiminnan kehittämishankkeita sekä osallistunut seuroissa toiminnan, kilpailujen ja tapahtumien järjestämiseen. Yksi erityisalaani on koulutuksen kehittäminen ja pedagoginen osaaminen.

Vastuullisessa seuran toiminnanjohtajan tehtävässä Virtanen pyrkii hyödyntämään aiemmin hankittua johtamis-, kehittämis- ja seuratoimintaosaamistaan.

– Haluan olla mukana kehittämässä Kooveen kilpaurheilua, liikuntakulttuuria ja seuratoimintaa sekä edistää osaltani seuran urheilumenestystä, valmennustoiminnan laadukkuutta ja liikuntaharrastuksen aktiivisuutta. Koen myös halua oppia uutta erilaisessa työympäristössä ja kehittää jatkuvasti omaa osaamistani, Jari kiteyttää tavoitteensa.

– Toivon teiltä kaikilta paitsi tukea niin myös kärsivällisyyttä tehtävään perehtymisen suhteen. Uskon kuitenkin, että yhdessä onnistutaan pelatessamme samaan maaliin ja yhteen hiileen puhaltaen!

Kuka?

 • Jari Virtanen (45v)
 • Kotoisin Kuhmosta, asuu tällä hetkellä Espoossa ja käy töissä arkisin Nokialta
 • Perhe: vaimo ja 2 lasta (9 ja 11v)
 • Harrastukset: monipuolinen liikunta ja etenkin kestävyysurheilu sekä juoksuvalmennus
 • Hiihdon kilpaurheilutausta nuorissa – nykyinen ’kilpakuntoilija’ (juoksu, hiihto ym. – päälajeina maraton ja massahiihdot)

Koulutus

 • Kadettikoulu 1995-1999, rajavartiolinja
 • Esiupseerikurssi 2009-2010, rajavartiolinja
 • Ammatillinen opettajankoulutus 2007-2008
 • Liikunnan AMK-tutkinto 2016-2018
 • Liikunnan ammattitutkinto 2013-2015
 • SUL:n valmentajatutkinnot (tasot 1-3) sekä juoksukoulun ohjaajakoulutukset 2011-2019

Työkokemus

 • RVL:n upseerin johtamis-, esimies-, koulutus- ja asiantuntijatehtävät 1999-2019
 • Suomen Urheiluliiton toimisto / valmennusorganisaatio 2017-2018 (AMK-työharjoittelu)
 • Espoon Hiihtoseuran nuorisokehityspäällikkö 2016-2017 (puolipäiväinen)
 • Espoon Tapioiden nuorten kestävyysjuoksuvalmentaja 2016-2019
 • Juoksu- ja maratonkoulujen (SUL) järjestäminen ja valmentaminen 2012-2015